Ciekawe sprawy o geodetach

ju infrastruktury i budownictwa. Bez geodetów nie można by nic wybudować ani podzielić większego terenu na działki z należytą dokładnością. Inną nazwą, którą można określić geodetów to mierniczy, jest to termin, który bezpośred

Ciekawe sprawy o geodetach

Co robi geodeta

Geodezja to nic innego jak nauka o kształcie i pomiarach Ziemi. Jednak w znaczeniu powszechnym geodezja to dziedzina, która zajmuje się pomiarami terenu na rzecz rozwoju infrastruktury i budownictwa. Bez geodetów nie można by nic wybudować ani podzielić większego terenu na działki z należytą dokładnością.

Inną nazwą, którą można określić geodetów to mierniczy, jest to termin, który bezpośrednio odnosi się do zakresu zadań geodety. Poza pomiarami geodeci wykonują też inwentaryzacje powykonawcze oraz pomiary budynków po zakończeniu prac.


Kwestia geodety w Wikipedii

Geodeta ? nazwa zawodu, osoba zajmująca się geodezją.

Przed II wojną światową zawód geodety oznaczał osobę zajmującą się geodezją jako dyscypliną naukową (dziedziną wiedzy). Natomiast osoba zajmująca się miernictwem, wykonująca prace geodezyjne związane z pomiarami małych powierzchni (geodezja niższa), była określana mianem mierniczego przysięgłego i była osobą wykonującą zawód zaufania publicznego. Taki podział należał do polskiej tradycji i został zmieniony z powodów politycznych po 1945 roku1.

Aby geodeta mógł wykonywać samodzielne funkcje w dziedzinie geodezji i kartografii, niezbędne jest posiadanie uprawnień zawodowych

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Geodeta


Mierniczy przysięgły - historyczny geodeta

Mierniczy przysięgły ? osoba zajmująca się miernictwem (rodzajem geodezji) jako wolnym zawodem w Polsce w latach 1925?1952.

Spełnienie warunków pozwalających uzyskać tytuł mierniczego przysięgłego, wymagało długotrwałego przygotowania, zazwyczaj poprzez konieczność odbycia odpowiednich studiów, a także stażu zawodowego. Wnioski o nadanie tytułu mogły składać osoby które spełniały warunki podane w ustawie z dnia 15 lipca 1925 roku2. Ustawa ta gwarantowała mierniczemu przysięgłemu wyłączność na prowadzenie wszelkich prac przynależnych do tej profesji i dawała gwarancję należytego ich wykonania.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Mierniczy_przysięgły