Co warto wiedzieć o energetyce słonecznej?

fotowoltaiczną czy kolektory słoneczne i ubiegać się o dofinansowanie w tej sprawie może być dość spora. Co prawda, w wielu przypadkach przedstawiciele różnych urzędów mogą pomóc nam w załatwianiu potrzebnych dokumentów, jednak cz

Co warto wiedzieć o energetyce słonecznej? dystrybutor steca

Przyczyny odmownej decyzji w sprawie uzyskania środków na budowę ekologicznych instalacji

Ilość formalności, które musimy załatwić, gdy chcemy zainstalować na swoim dachu instalację fotowoltaiczną czy kolektory słoneczne i ubiegać się o dofinansowanie w tej sprawie może być dość spora. Co prawda, w wielu przypadkach przedstawiciele różnych urzędów mogą pomóc nam w załatwianiu potrzebnych dokumentów, jednak czasem możemy uzyskać decyzję odmowną. Najczęściej przeszkodę może stanowić na przykład nieodpowiednie pokrycie dachowe, jakie znajduje się na dachu domu czy firmy, ale także inne względy. Oczywiście, aby stwierdzić, czy możemy uzyskać dofinansowanie potrzebna jest zazwyczaj wizyta uprawnionej do tego osoby w naszym lokalu, jednak istnieją pewne wytyczne, dzięki którym sami możemy sprawdzić, czy kwalifikujemy się do takiego dofinansowania.


Konwersja fotowoltaiczna

Ogniwo fotowoltaiczne to urządzenie służące do bezpośredniej konwersji energii promieniowania słonecznego na energię elektryczną, poprzez wykorzystanie półprzewodnikowego złącza typu p-n, w którym pod wpływem fotonów, o energii większej niż szerokość przerwy energetycznej półprzewodnika, elektrony przemieszczają się do obszaru n, a dziury (nośniki ładunku) do obszaru p. Takie przemieszczenie ładunków elektrycznych powoduje pojawienie się różnicy potencjałów, czyli napięcia elektrycznego.

Po raz pierwszy efekt fotowoltaiczny zaobserwował A.C. Becquerel w 1839 r. w obwodzie oświetlonych elektrod umieszczonych w elektrolicie, a obserwacji tego zjawiska na granicy dwóch ciał stałych dokonali 37 lat później W. Adams i R. Day.

Obecnie znanych jest wiele typów materiałów umożliwiających uzyskanie efektu fotowoltaicznego. W przemyśle najczęściej wykorzystywane są ogniwa zbudowane na bazie krzemu monokrystalicznego, ale produkuje się też ogniwa oparte na krzemie polikrystalicznym, krzemie amorficznym, polimerach, tellurku kadmu (CdTe), CIGS i wielu innych. Intensywny rozwój przemysłu fotowoltaicznego w ostatnich latach pociąga za sobą duże zainteresowanie badaniami nad wydajniejszymi i tańszymi ogniwami.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Energetyka_s%C5%82oneczna#Uzyskiwanie_energii_z_promieniowania_s.C5.82onecznego


Energia ze Słońca ? co wziąć pod uwagę wybierając firmę do montażu?

Jednym z najważniejszych aspektów, które z pewnością powinniśmy uwzględnić wybierając firmę, która podejmie się montażu w naszym gospodarstwie domowym czy w naszej firmie paneli słoneczny, jest gwarancja. To właśnie ona gwarantuje nam, że w przypadku powstałych usterek otrzymamy wsparcie ze strony specjalistów. Trzeba bowiem pamiętać, że elementy instalacji fotowoltaicznych czy kolektorów słonecznych są bardzo kosztowne i mało kto może sobie na nie pozwolić. Wieloletnia gwarancja to pewność, że nawet po wielu latach specjalista będzie dbał o prawidłowe działanie naszego układu do produkcji energii elektrycznej ze Słońca. Dzięki temu jest to nie tylko tani i komfortowy dla użytkownika sposób na produkcję energii, ale także sprawdzony.