Endo

odobnych do tych, w jakich są przechowywane wszystkie inne narzędzia medyczne. Dlatego lekarze i osoby odpowiedzialne za obsługę przychodni dobrze wiedzą, w jaki sposób mogą utrzymać endoskopy w dobrym stanie i jakie powinny być m

Endo

Przechowywanie endoskopów

Endoskopy są jednymi z narzędzi medycznych wykorzystywanych do przeprowadzania badań diagnostycznych. Dlatego muszą być przechowywane w sterylnych warunkach podobnych do tych, w jakich są przechowywane wszystkie inne narzędzia medyczne. Dlatego lekarze i osoby odpowiedzialne za obsługę przychodni dobrze wiedzą, w jaki sposób mogą utrzymać endoskopy w dobrym stanie i jakie powinny być miejsca przechowywania endoskopów. Bardzo ważne jest, aby miejsca przechowywania endoskopów były miejscami sterylnie czystymi i sprawiającymi, że endoskopy nie zostaną w żaden sposób uszkodzone. Powinny one także zabezpieczać endoskopy przez ich zniszczeniem czy kradzieżą. Trzeba pamiętać, że użycie endoskopu przez osobę nieuprawnioną może być bardzo szkodliwe dla zdrowia.


Obsługa badań endoskopowych

Przeprowadzanie badań endoskopowych wydaje się być bardzo proste, jednak nie można zapominać o tym, że ich nieprawidłowe wykonanie może być bardzo szkodliwe dla pacjenta. Wobec tego należy stale kontrolować proces wykonywania badania endoskopowe. Tylko wówczas będzie można mieć pewność, że jego wykonanie pozwoli na ustalenie stanu zdrowia pacjenta i nie będzie dla niego uciążliwe. Obsługą badań endoskopowych zajmują się więc najwyższej klasy specjaliści, którzy dobrze znają się nie tylko na samym przeprowadzaniu tego rodzaju badań, ale również na objawach tych chorób, które mogą być powiązane z nieprawidłowym funkcjonowaniem różnych narządów wewnętrznych. Dzięki temu mogą oni w prawidłowy sposób wykorzystywać stwierdzony przez siebie stan zdrowia pacjenta.


edytuj kod, krótka definicja z Wikipedii

Aktualnie wykonuje się badanie bronchoskopowe przy użyciu giętkiego wziernika ? fiberoskopu, a badanie takie nazywa się bronchofiberoskopią.

Pierwszy opis badania bronchoskopowego przy pomocy sztywnej rurki podał w 1897 Gustav Killian, a badanie z użyciem giętkiego bronchofiberoskopu zostało po raz pierwszy wykonane w 1967 przez Ikedę w Japonii.

Badanie wykonuje się u chorego leżącego na plecach lub w pozycji siedzącej. Obowiązuje wykonanie znieczulenia miejscowego łuków podniebiennych, tylnej ściany gardła, krtani i dróg oddechowych poniżej krtani roztworem lignokainy. Dodatkowo stosuje się także tak zwaną płytką sedację podając badanemu dożylnie fentanyl lub midazolam.
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Endoskopia