Kilka słów o wodzie, ekologii i oszczędzaniu

ego utrzymanie. Ceny za energię rosną z każdym rokiem, niezależnie od tego czym się ogrzewamy. Drożeje prąd, gaz, węgiel oraz drewno. I trzeba się liczyć z tym, że będzie to proces postępujący. Warto więc zastanowić się nad tym

Kilka słów o wodzie, ekologii i oszczędzaniu Zainteresowany tematem przydomowej oczyszczalni? Więcej dowiesz się tu:

Jak oszczędzać?

Każdy kto ma swój własny dom doskonale zdaje sobie sprawę z tego ile kosztuje jego utrzymanie. Ceny za energię rosną z każdym rokiem, niezależnie od tego czym się ogrzewamy. Drożeje prąd, gaz, węgiel oraz drewno.

I trzeba się liczyć z tym, że będzie to proces postępujący. Warto więc zastanowić się nad tym co możemy zrobić, żeby nasz dom nie potrzebował aż takiej ilości energii.

Oczywiście, jeżeli budujesz nowy budynek to warto zastosować rozwiązania energooszczędne - dobre okna, ocieplenie, czy odzyskiwanie ciepła za pomocą rekuperatora.

Jednak nasz stary dom też można zmodernizować, stosując dokładnie takie same metody - rekuperację, ocieplenie ścian, nowe okna o odpowiednich parametrach.


Aspekt finansowy - tak, ekologia i zdrowie - nie, czyli dlaczego oszczędzamy energię

Ile jest w Polsce domów, które można zaklasyfikować jako niskoenergetyczne? póki co niewiele. A jakie jest zdanie Polaków na temat oszczędzania energii?

(Źródło: Wikipedia)

47% osób ankietowanych uznaje aspekt finansowy jako największą korzyść z energooszczędnych rozwiązań.
22% osób odpowiada się za ochronną środowiska.
16% uznaje poprawę jakości i komfortu życia jako największą korzyść z zastosowania takich rozwiązań.
12% uznaje pozytywny wpływ na zdrowie jako najważniejszy aspekt energooszczędnych rozwiązań.

Jak widać, najbardziej do wyobraźni naszych rodaków trafia argument finansowy. Świadomość ekologiczna jest u nas ciągle dość niska, nie doceniamy również kwestii własnego zdrowia. Jest to dość przykre, zwłaszcza że koszty budowy domu energooszczędnego (mimo datacji) są ciągle dużo wyższe w porównaniu do tradycyjnej metody budowy.


Co na ściany?

Prędzej czy później przyjdzie do nas nieuchronna konieczność odnowienia swoich ścian. Odpadające tynki i wyblakłe kolory nie prezentują się szczególnie okazale, więc trzeba je sprawnie zastąpić czymś, co utrzyma się w dobrym stanie przez długie lata. Tutaj często stajemy przed dylematem ? co będzie optymalnym rozwiązaniem w takiej sytuacji? Powinniśmy sprawdzić dostępne nam opinie na temat konkretnych farb oraz tynków. Sprawdzając recenzje i miejsca dyskusji w internecie, opinie znajomych oraz fachowców szybko dojdziemy do prawidłowych wniosków. Prawidłowych to znaczy takich, które przełożą się na wysoką estetykę i godną zaufania odporność na upływ czasu oraz inne czynniki. Oczywiście nie można też zapominać o tym, że nasze wnętrza mają się nam przede wszystkim podobać, więc kolorystyka również będzie dosyć istotnym elementem przy wyborze. Z pewnością jednak odnajdziemy idealne połączenie efektowności z jakością, a w dodatku to wszystko zmieści się w rozsądnej cenie.