Kuchnie i lalki - o zabawkach dla dziewczynek

kle wykonana z plastiku i tkaniny. Lalki są najczęściej używane jako zabawki dla dzieci, przeważnie dziewczynki. Inne typy lalek są przeznaczone dla starszych dzieci i dla dorosłych do kolekcjonowania. Lalki bywają też elemente

Kuchnie i lalki - o zabawkach dla dziewczynek Zabawki drewniane to idealny pomysł na prezent dla dziecka

Lalka - z wiki:

Lalka ? figurka przedstawiająca człowieka (często niemowlę), zwierzę lub fikcyjnego humanoida, zwykle wykonana z plastiku i tkaniny.

Lalki są najczęściej używane jako zabawki dla dzieci, przeważnie dziewczynki. Inne typy lalek są przeznaczone dla starszych dzieci i dla dorosłych do kolekcjonowania. Lalki bywają też elementem dekoracyjnym. W pewnych kulturach mają znaczenie symboliczne i są wykorzystywane w ceremoniach i rytuałach, jako idole przedstawiające bóstwa.

Z badań archeologicznych wynika, że należą do najstarszych znanych ludzkości zabawek ? znajdowano je w egipskich grobowcach datowanych na 2000 lat p.n.e.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Lalka_(figurka)


Zabawki do składania

Chociaż drewniane zabawki można zakupić właściwie w większości sklepów to wielu rodziców, zwłaszcza ojców, samodzielnie podejmuje się wytworzenia drewnianych klocków czy samochodzików. O ile w przypadku tego rodzaju zabawek jest to jeszcze możliwe, o tyle w przypadku bardziej skomplikowanych form, jakie stanowią na przykład drewniane puzzle sprawa nie jest już taka prosta. Z drugiej jednak strony, satysfakcja z własnoręcznie zrobionej zabawki dla dziecka musi być naprawdę fenomenalna a wielu producentów umożliwia zakup elementów gotowych do składania. Trzeba jednak pamiętać, że jeśli chodzi o drewno to bardzo istotne jest na przykład odpowiednie wygładzenie drewnianych powierzchni, co bez specjalistycznych urządzeń jest bardzo trudne do zrobienia.


Z czego składa się drewno?

Podstawowymi pierwiastkami wchodzącymi w skład drewna są: węgiel (49,5%), tlen (43,8%), wodór (6,0%), azot (0,2%) i inne. Główne związki tworzące drewno to: celuloza (ok. 45%), hemicelulozy (ok. 30%) i lignina (ok. 20%). Ponadto w drewnie występują też: cukier, białko, skrobia, garbniki, olejki eteryczne, guma oraz substancje mineralne, które po spaleniu dają popiół. Skład chemiczny popiołu zależy od rodzaju drzewa, klimatu, gleby itp.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Drewno_(technika)#Sk.C5.82ad_chemiczny