Prawo - co zyskuje Twoja firma?

ją firmę, może się początkowo wydawać, że ogrom przepisów prawa przytłacza. Jeśli jesteś tego świadom, to i tak pewien sukces, ponieważ większość z nas często nie zdaje sobie sprawy, że w jego działalności mają zastosowanie jakieś

Prawo - co zyskuje Twoja firma? zakładanie spółek katowice
Obsługa prawna przedsiębiorstw stanowi dziś nieodzowny element ich funkcjonowania - dowiedz się więcej, odwiedź

Co może robic prawnik w firmie?

Jeśli zaczynasz prowadzić swoją firmę, może się początkowo wydawać, że ogrom przepisów prawa przytłacza. Jeśli jesteś tego świadom, to i tak pewien sukces, ponieważ większość z nas często nie zdaje sobie sprawy, że w jego działalności mają zastosowanie jakieś przepisy, albo że coś, co robił już wielokrotnie, czasami nawet przez wiele lat wcale nie jest dobrym rozwiązaniem. Pół biedy, jeśli nie wyniknął przez ten czas żaden problem, ale w którymś momencie może się okazać, że coś, co zostało spalone na początku, trudno później naprawić i może się wiązać z dużymi kosztami.

Wcześniej lub później warto się rozejrzeć za obsługa prawną firmy. Nie tylko rozwiąże to Twoje wątpliwości co do tego, jakie decyzje podjąć np. zawierając umowę, ale może się wiązać ze sporządzeniem umowy przez radcę prawnego czy adwokata, zaopiniowaniem umowy przesłanej przez kontrahenta ? z wyszczególnieniem, które jej zapisy są niekorzystne, które należy bezwzględnie usunąć oraz przedstawić propozycję zmian.

Warto jednak pamiętać, że radca prawny czy adwokat nie poprowadzi zamiast nas działalności ? on doradza, co można zrobić, by umowa była korzystniejsza, doradzi, na co zwócić uwagę. To od nas zależy ocena ryzyka i szans.


Co dla Twojej firmy może zrobić prawnik?

Co może dla Ciebie zrobić prawnik w firmie? Może podpowiedzieć, jakie rozwiązanie wybrać, gdy powstał problem prawny i jakie są tego rodzaju konsekwencje. Może napisać pismo, umowę, regulamin i inne, a także zaopiniować te, które dostałeś od kontrahenta. Jeśli jest profesjonalnym pełnomocnikiem, może prowadzić sprawy sądowe i zastępować Cię na rozprawach.

Pracownik, który nie jest profesjonalnym pełnomocnikiem, jeśli należy to do zakresu jego obowiązków, także może Cię zastępować w sądzie, ale należy zwrócić uwagę, że nie jest on profesjonalistą. Rzadko kiedy zna meandry prawa i może sobie nie poradzić sobie z postępowaniem sądowym. Skutki obciążają Ciebie.

Profesjonalny pełnomocnik to radca prawny i adwokat. Z reguły są to osoby po aplikacji ? specjalnym około trzyletnim szkoleniu, podczas którego uczą się zarówno teorii, jak i praktyki. Następnie zdają egzamin zawodowy oraz po wpisaniu na specjalne listy, mogą wykonywać zawód radcy prawnego lub adwokata. Warto pamiętać, że obowiązuje ich tajemnica zawodowa oraz zasady etyki zawodowej, co nie zawsze ma zastosowanie w przypadku prawników, tj. osób, które ukończyły prawo.

Kogo wybrać? Wybór należy do Ciebie. Z reguły profesjonalny pełnomocnik będzie droższy od prawnika, ale też są to osoby po egzaminie państwowym, z doświadczeniem i wiedzą. Poza tym mają praktykę w występowaniu przed sądami. Możesz zatem oczekiwać wyższej jakości obsługi szerszego jej zakresu.


Przykładowe stawki obsługi prawnej

Czym się różni kompleksowa obsługa prawna firm od innych umów zawieranych z prawnikami? Czy warto decydować się na taką kompleksowa obsługę? Wszystko zależy od naszych potrzeb i finansów. Taka kompleksowa obsługa wcale nie musi być droższa od standardowej pomocy, a może dawać wiele komfortu.

Najczęściej, gdy mamy jakiś problem, zgłaszamy się do prawnika. Wtedy zawieramy umowę na prowadzenie jakiejś sprawy, na sporządzanie jakiejś umowy, zaopiniowanie tez przesłanej nam przez kontrahenta, czy inne, zależne od naszych potrzeb.

Kompleksowa obsługa polega na tym, że prawnik (najczęściej radca prawny lub adwokat) zajmie się wszystkimi sprawami przekazanymi przez nas ? albo pewnym zakresem, jeśli tak ustalimy w umowie. W zależności od umowy, prawnik może być dla nas dostępny przez cały miesiąc bez ograniczeń, albo np. 10 godzin w miesiącu za stałe wynagrodzenie płatne co miesiąc, a każda kolejna godzina jest płatna dodatkowo.

Warto przeliczyć, co opłaca nam się bardziej. Z reguły kompleksowa obsługa jest tańsza godzinowo. Przykładowo godzina w ramach stałej obsługi może kosztować 100 zł plus VAT, a przy sporządzaniu umowy stawka godzinowa wynosić może 150 zł plus VAT. Z drugiej strony może się okazać, że w danym miesiącu nie wykorzystasz np. 5 godzin, ale trzeba będzie za nie zapłacić.